Krynica Morska – atrakcje
Decydując się na wypoczynek i gościnę w Port 21 macie Państwo wiele możliwości na uatrakcyjnienie swego pobytu w Krynicy Morskiej. https://meteor-turystyka.pl/noclegi,krynica-morska,0.html
Port21 to hotel blisko morza, dzięki czemu jest oceniany jako jeden z najlepszych tego typu obiektów na Mierzei. Jest położony w odległości niespełna 200 metrów od Zalewu Wiślanego ok 800m od morza, niemal przy centrum Krynicy Morskiej. Daje to możliwość zarówno obcowania z przyrodą Zalewu jak i korzystania z takich atrakcji jak wesołe miasteczko, tor gokartowy, korty tenisowe czy ścieżka rowerowa, która uważana jest za jedną z najpiękniejszych w Polsce. Szczegółowy opis trasy znajdziecie Państwo na stronie https://www.centrumrowerowe.pl/blog/sciezka-rowerowa-mierzeja-wislana/
Miłośników sportów wodnych ucieszy możliwość skorzystania z przystani żeglarskiej lub nauki w szkółce surfingowej, windsurfingowej, kitesurfingowej, a w sezonie zimowym czekają na Was bojery i zamarznięty Zalew Wiślany. Dla osób pragnących cieszyć się wodą w sposób nieco bardziej rekreacyjny idealna propozycją będą rejsy statkiem po Zalewie Wiślanym oraz rejsy do Fromborka.
Pełne obcowanie z piękna przyrodą Zalewu Wiślanego nie byłoby możliwe bez pieszych wycieczek. Czekają na Państwa spacery po lasach Parku Krajobrazowego, Wielbłądzi Garb – będący najwyższym punktem widokowym na Mierzei Wiślanej, konne przejażdżki oraz zwiedzanie latarni morskiej.
Góra Pirata – pomiędzy Krynicą Morską a Piaskami.
Przepiękne i wyjątkowe miejsce, które jeszcze bardziej nas zachęca do odwiedzenia.
Wieża widokowa jest już gotowa.
Zapraszamy, zachęcamy i polecamy!!!”
Okolica Krynicy Morskiej ma również wiele do zaoferowania. W pobliskim Gniewie znajduje się średniowieczny zamek, zaś w Malborku – zamek krzyżacki będący zabytkiem klasy “0”. Wyprawa do Trójmiasta zapewni Państwu wiele wrażeń – Oliwa, Katedra Gdańska, koncerty organowe, ogrody Opata Cystersów, Okręt Błyskawica, Oceanarium, rejs po porcie, spacer po molo w Sopocie, Stare Miasto – Trakt Królewski, Bazylika Mariacka, Kościół Św. Brygidy – to zaledwie część tego co możecie tam ujrzeć. Należy wspomnieć także o Muzeum w Sztutowie, Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich, zabytkowym kościele w Stegnie czy Piaskach – ostatniej wiosce na Mierzeji Wiślanej.
Druga, co do wielkości po Krynicy Morskiej miejscowość letniskowa położona nad Zatoką Gdańską to Stegna. Wraz ze Sztutowem i Kątami Rybackimi szczycą się z rozległą piaszczystą plażą ze zjeżdżalniami oraz atrakcyjnymi terenami spacerowymi. Natomiast Jantar jest uroczą miejscowością wypoczynkową Mierzei Wiślanej. Nazwa tej miejscowości wywodzi się od bursztynu pochodzącego z połowów morskich i zbieranego na tutejszych plażach. Do dnia dzisiejszego – przez pół roku, od listopada do kwietnia – trwają tu bursztynowe żniwa.
Mierzeja Wiślana to ukształtowany przed wiekami pas wydmowy porośnięty lasem liściastym i sosnowym. Na Mierzei znajdują się piękniejsze, niż gdziekolwiek, bo szerokie i piaszczyste plaże. Przyciągają turystów iskrzącym bursztynowym blaskiem. Rozciągają się na przestrzeni ok. 50 kilometrów wzdłuż wybrzeża Zatoki Gdańskiej, stwarzając dogodne warunki do kąpieli słonecznych i morskich.
Wielkim walorem Mierzei jest klimat, który wpływa leczniczo na drogi oddechowe, układ krążenia i system nerwowy. Atrakcją przyrodniczą Mierzei Wiślanej są rezerwaty: kormoranów, czapli siwej, ptactwa wodnego oraz rezerwat buków.
Urok i tajemnica tego regionu polega na niezwykłej harmonii, którą wytworzyła natura. Harmonii ziemi i wody, lasu i otwartej przestrzeni. Zachęca szumem morza i sosnowym zapachem, kojąco wpływając na zmęczonych wielkomiejskim gwarem gości.
Najbardziej znane miejscowości wypoczynkowe, zaczynają się tuż przy ujściu Wisły. Mikoszewo, potem Jantar, Stegna, Sztutowo, Kąty Rybackie, Skowronki, Krynica Morska i Piaski, jako ostatnia miejscowość najbardziej wysunięta na wschód. Stąd już bardzo blisko do granicy z Rosją, bo zaledwie kilka kilometrów.
Największym ośrodkiem letniskowo – wypoczynkowym na Mierzei Wiślanej jest Krynica Morska. Miasto tętni życiem w okresie sezonu. Władze miasta dbają o wczasowiczów organizując wiele imprez kulturalno-rozrywkowych.
Biała flota Zalewu Wiślanego zaprasza na wycieczki po tym pięknym akwenie do; Fromborka, Elbląga i Kaliningradu.
Malbork jest miastem o długiej, bo sięgającej 1274 roku historii. Właśnie w tym roku Zakon krzyżacki rozpoczął budowę swojej siedziby – zamku obronnego. Terytorium miasta miało kształt prostokąta ciągnącego się wzdłuż wysokiego brzegu Nogatu. Przez środek miasta biegła szeroka ulica – rynek, otoczona podcieniowymi domami. Pośrodku znajdował się ratusz miejski. Od strony Nogatu w drugiej połowie XIV w. zbudowano szkołę łacińską. Miastu przydzielono 48 łanów ziemi położonej na obu brzegach Nogatu. Dawne przedmieście w XIV wieku włączono w obręb miasta i w ten sposób powstała wschodnia dzielnica zwana Nowym Miastem. Cały organizm miejski otrzymał nowy ciąg murów obronnych z 10 basztami i kilkoma bramami. Resztki dawnych obwarowań miejskich można jeszcze dziś oglądać na terenie dawnego miasta, wraz z Ratuszem, pozostałościami Szkoły łacińskiej, kościołem św. Jana Chrzciciela (z końca XIII w.) i basztami Mariacką i Garncarską.
Bez wątpienia największą atrakcją Malborka jest znany w całej Europie doskonale zachowany Zamek Krzyżacki do którego odwiedzenia serdecznie zachęcamy. Jeden z największych w Europie Zamków (18 ha) składa się z trzech części: Zamek Wysoki był siedzibą konwentu, Średni mieścił rezydencje wielkiego mistrza, a Przedzamcze stanowiło rejon gospodarczy. Przed rozbiorami zamek był rezydencją polskich królów.
Zwiedzanie zamku daje niezapomniane przeżycia. Zamek – muzeum, wpisany jest na Światową Listę Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego UNESCO.
W jesienne i wiosenne wieczory można odkryć nowe uroki zamku, przemierzając wraz z przewodnikiem trasę “nocnego zwiedzania”. Muzeum zamkowe prezentuje swoje zbiory na wystawach stałych i czasowych. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się artystyczne wyroby z bursztynu, militaria, kolekcje monet i medali, rzeźba gotycka. Muzeum otwarte jest dla wszystkich. Muzeum współpracuje z wieloma ośrodkami naukowymi w kraju i za granicą.
Odpoczywając w Willi Port21koniecznie trzeba wybrać się z rodziną do Malborka. Być może, będziecie mieli Państwo szczęście spotkać prawdziwego krzyżaka, a może nawet sam Mistrz krzyżacki pozwoli sobie zrobić zdjęcie.
Co roku w Malborku odbywają się pokazy walk rycerskich i niezapomniany “spektakl” na świeżym powietrzu pt. “Światło i dźwięk”- wielkie widowisko przenoszące turystę w czasy średniowiecza (organizowane w lipicu).
1000 – letni Gdańsk uchodzi za najbogatsze w zabytki miasto “Bałtyckiej Europy“. Rozpoczynając zwiedzanie dobrze wiedzieć, że Gdańsk jest miastem hanzeatyckim. Większość zabytków skupionych jest przy ul. Długiej, równoległych do niej uliczkach oraz Długim Pobrzeżu. Gdańskie zabytki są bezcennym klejnotem europejskiej kultury.
Ratusz Główny jest zabytkiem jedynym w swoim rodzaju. W 1379 roku Henryk Ungeradin rozpoczął budowę ratusza. Ukończony w 1382 roku Ratusz, miał o jedną kondygnację mniej, niż obecnie. W jego piwnicach trzymano więźniów. W 1561 wieżę ozdobiono złoconym posągiem Króla Zygmunta Augusta. W ten sposób Ratusz stał się najwyższym na świecie pomnikiem króla (82 m.).
Żuraw – tak od 1367 roku zaczęto nazywać bramę od strony Motławy. Obecną postać dźwig uzyskał po pożarze, w latach 1442-1444. Na odbudowę, którą utrudniali Krzyżacy, opodatkowało się całe miasto. Żuraw służył do wyładunku ciężkich towarów.
Jest najstarszym i najwspanialszym z trzech zachowanych w Europie średniowiecznych Dworów Artusa (pozostałe w Rydze i Tallinie).
Fontanna Neptuna przyciąga wielu turystów. Posąg został odlany w 1615 roku. Urządzenie wodne, wykonane całe z miedzi weneckiej, przedstawia Neptuna trzymającego w ręku trójząb, przez którego każde ostrze spływa woda. U jego stóp są węże i dzieci, którym woda tryska z głów. W drugiej ręce Neptun trzyma czarę ofiarną, z której jeleń spija wypływającą wodę. Fontannę ustawiono w 1633 roku.
Bazylika Mariacka – czyli Kościół Mariacki w Gdańsku, jest co do wielkości, 35-ty na świecie, a że wszystkie większe od niego kościoły zbudowane są z kamienia, jest największą w świecie świątynią zbudowaną z cegły. Bywało tak, że mszę w Bazylice odprawiało 128 księży przy 48 ołtarzach. Wieża Mariacka, jest wspaniałym punktem widokowym, z którego można podziwiać panoramę miasta.
Oczywiście nie sposób opisać wszystkich zabytków i walorów turystycznych Gdańska. Na pewno wycieczka do tego miasta, spacer po starówce i romantyczny wieczór spędzony nad Motławą dostarczą Państwu niezapomnianych wrażeń. Warto wygospodarować także kilka godzin na zwiedzenie słynnego w całej Polsce oliwskiego ZOO
Kanał Ostródzko-Elbląski, zwany również “Elbląskim” jest unikalnym systemem wodnym łączącym kilka zachodnio-mazurskich jezior z Zalewem Wiślanym. Polega on na pokonywaniu 100-metrowej, prawie naturalnej występującej w tym regionie, różnicy poziomów wody przy pomocy systemu śluz i pochylni. Te ostatnie są szynowymi urządzeniami wyciągowymi napędzanymi mechanicznie siłą przepływu wody.
Ten, światowej klasy zabytek, ciekawy przykład hydrote- chniczny, zaprojektowany na początku XIX w., przez holenderskiego inżyniera Jakoba Georga Steenke pracującego na dworze Fryderyka I i II w celu gospodarczego połączenia wodnego Prus Wschodnich (niem. “Oberland”) z Bałtykiem – prawie 20 lat czekał na rozpoczęcie budowy, (1825-1844).
Różnica poziomów kanału na długości 9,6 km zmienia się o ponad 100 metrów, które statek pokonuje dzięki pięciu pochylniom, napędzanym wodą.
Za początek Kanału przyjmuje się Jezioro Drużno, natomiast według “Informatora dróg wodnych” kilometraż Kanału rozpoczyna się w punkcie 0,00 w Miłomłynie, by dalej rozgałęziać się w trzech głównych kierunkach:
– odcinek śluza Miłomłyn (0,00 km) – pochylnia Buczyniec (36,77 km) – Jezioro
Drużno (rezerwat ptaków) (52,00 km), skąd do Zalewu Wiślanego prowadzi trasa o długości 15, 5 km
– odcinek śluza Miłomłyn (0,00 km) – śluza Ostróda (15,11 km) – Jezioro Szeląg (31, 30 km)
– odcinek śluza Miłomłyn (0,00 km) – Zamek Karnity – Iława/Zalewo (32,22 km)
Elbląg – Miasto założone przez Krzyżaków w 1237 roku. Bardzo burzliwa historia Elbląga wpłynęła na różnorodność jego zabudowy i oblicze kulturowe. Największym i najznakomitszym zespołem urbanistycznym jest Stare Miasto z zachowanymi gotyckimi budowlami bądź tylko ich fundamentami. Od 20 lat na terenie Starego Miasta trwają prace przy jego rekonstrukcji. Elbląg połączony jest z Ostródą historycznym kanałem Ostródzko-Elbląskim. Z portu w Elblągu organizowane są rejsy min. do Fromborka, Krynicy Morskiej oraz do Kaliningradu.